Teknoloji

2022’de Teknoloji Dünyasının En Büyük Hayal Kırıklıkları

2022 yılının sonuna yaklaşıyoruz ve bu yıl her branşta olduğu gibi teknoloji şirketlerinde de değişimlerle dolu geçti. 2022 yılına damgasını vuran teknoloji dünyasının başarısızlık hikayelerine bakıyoruz.

2022 yılı teknoloji dünyasında da yoğun bir yıl oldu ve birçok yeni teknoloji hayatımıza girerken bazıları hayal kırıklıkları yaşadı.

Sona yaklaştığımız 2022 yılında Google’ın dev oyun projesinin iptal edilmesinden Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasına kadar pek çok garip olay yaşadık. Güvenilir FTX borsasının çöküşü de bu yıla damga vuran olaylardan biri oldu.

Google’ın milyarlarca dolar harcadığı oyun projesi Stadia listenin başında yer alıyor.

2019 yılında kullanıma sunulan Google Stada, oyuncuların oyunlara her yerden ve her zaman erişebildiği bir platformdu. Ancak istediği kitleye ulaşamayan Google Stadia için artık yolun sonu gelmişti. Aralık 2022 itibarıyla Google Stadia hizmetlerinin sona ereceği açıklandı. Ayrıca 18 Ocak 2023 tarihi itibariyle tamamen kapanacaktır.

Google, Ekim 2022’de Stada bulut oyun hizmetini kapatacağını tüm oyunculara duyurdu. Ayrıca Stadia mağazasından yapılan içerik, eklenti, ekipman ve oyun satın alımlarında geri ödeme yapılacağı belirtildi.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla başlayan kaos, halen teknoloji dünyasının gündeminde ve büyük bir sorun olması bekleniyor.

Ekim 2022’nin prestijiyle Elon Musk, Twitter’ı resmen satın aldı. Musk, sosyal medya devini satın aldıktan sonra birçok ilginç etkinliğe imza attı. Şirket, çalışanlarının neredeyse yarısını işten çıkardı, Twitter Blue aboneliğini yüksek bir ücret karşılığında kullanıma sunmaya çalıştı, herkese mavi tik verdi. Mavi tik, onay rozeti alanlar bile ünlü isimleri taklit ederek dolandırıldı.

Elon Musk’ın Twitter 2.0’ı duyurmasıyla birlikte çalışma kurallarının çok daha katı olacağı kesinlik kazandı. Tabii bu açıklamanın ardından kilit mühendislerden ayrılanlar da oldu.

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması, aslında böyle bir şirketin başka ellere geçmesi durumunda sonuçların ne kadar büyük olacağını ortaya koydu.

Kripto borsaları ve kripto para birimleri için kötü bir yıl oldu.

2022 yılına Terra Luna’nın çöküşü ve FTX borsasının iflası damgasını vurdu. Kripto para alanındaki bu gelişmeler sonucunda milyarlarca dolarlık varlık adeta bir gecede eridi.

Mark Zuckerberg’in ticari markası Meta, şüphesiz 2022’nin sosyal medya fiyaskosu oldu.

Mark Zuckerberg geçtiğimiz yılın son aylarında Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger’ı Meta adlı bir çatı şirket altında toplayacağını duyurmuştu. Meta sözcüğü özellikle meta veri deposunu vurgulamak için seçilmiştir. Zuckerberg metaverse’e büyük yatırım yaptı ve geleceğin burada olacağını tahmin ediyor. Ancak bu alan şu anda çok sığ ve şirketlerin gelirleri önemli ölçüde azaldı. Meta, son çeyrek raporuna göre gelirlerinde yüzde 46 düşüş yaşadı.

Amazon’un sesli asistanı Alexa 2022’yi sıkıntıya sokmuştu. Alexa’nın her şeyi dinlemesi markaya olan güveni azaltmıştı.

Alexa, piyasadaki en popüler sesli asistan olarak biliniyor. Ancak 2022’de Alexa’nın sadece müzik çalmak veya hava durumunu sormak gibi gereksiz işler için kullanıldığı ortaya çıktı. Bu da Alexa’nın Amazon’a milyarlarca dolar kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Çünkü Alexa, yalnızca kullanıldığında gelir getiren bir iş modeliyle piyasaya çıktı. Alexa uygulamalarının ve kullanım alanının kısıtlanması Amazon için alarm zillerini çalıyor.

Teknoloji dünyasında 2023’ün 2022’den daha iyi bir yıl olması bekleniyor.

2022’de olduğu gibi, teknoloji meraklıları 2023’te daha fazla teknoloji optimizasyonu, güzelleştirme, bütünlük ve sürdürülebilirlik bekliyor. Ancak bu sefer müşteriler, 2022’nin kötü yönetimi ve başarısızlıkları nedeniyle teknoloji şirketlerine daha az güveniyor.

Ancak, bu hatalar geliştiriciler ve danışmanlar tarafından düzeltilebilir ve önlenebilir. Mükemmelliği hedeflemeli, rutin ve acil durumlarda performans hedeflerini net bir şekilde tanımlamalı ve teknolojinin bunları karşıladığını görmeliyiz. Sistemlerimiz çok karmaşıksa, ikinci doğa haline gelene ve gerektiği gibi işlev görene kadar otomasyona, takviye eğitimine ve sistematik testlere öncelik vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu