Ekonomi

İngiltere’de işsizlik oranı artıyor

Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, bu yıl ekim ayının prestijiyle ülkede işsizliğin bir önceki aya göre yüzde 3,6’dan yüzde 3,7’ye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, ülkedeki vasıflı işgücü açığının Kasım ayında 65 bin azalmasına rağmen 1,9 milyon ile ekonomik görünümü etkileyecek düzeyde olduğu belirtildi.

ONS’den yapılan açıklamada, İngiltere’de çalışanların gelirlerinin bu yılın ekim ayında ikramiye ödemeleri hariç yüzde 6,1 arttığı vurgulandı.

İşsizlik verilerini değerlendiren İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, salgının yol açtığı enflasyon ve durgunluk ile Ukrayna-Rusya savaşının dünya genelinde ekonomilerdeki büyümeyi etkilediğini söyledi.

Bakan Hunt şunları söyledi: “Gelecek yıl enflasyonu yarı yarıya düşürmeye yardımcı olmak için İngiliz ekonomisini tekrar yoluna sokma planımız var. Ancak bu, şu anda bazı zor kararlar almayı gerektiriyor.”

Bu yılın kasım ayında ülkede gıda fiyatları yüzde 14,6 arttı.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, özellikle elektrik ve gıda fiyatlarının etkisiyle artmaya devam etti ve Ekim ayında yılda yüzde 11,1 ile 41 yılın zirvesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu