Ekonomi

S&P’den Türkiye’deki bankalara ‘risk’ uyarısı

S&P raporunda yer alan baz senaryoda, Türk bankalarının dış finansmana erişimin devam edeceği ve hükümetin ödemelerdeki istikrar risklerini yönetebileceği yönündeki beklentileri devam ettiği sürece borç çevirme oranlarında bir miktar düşüş olacağı öngörülmüştür. .

Raporda, Türk bankalarının daha düşük dönüşüm oranlarını destekleyebilecek döviz likiditesine sahip olduğuna, ancak döviz varlıklarının çoğunluğunun merkez bankasında tutulması veya hazine bonolarına yatırılmasının, yüksek stresli bir senaryoda bu varlıklara erişimi kısıtlayabileceğine dikkat çekildi.

“Kırılgan olduklarını düşünüyoruz”

S&P notunda, “Türk bankalarının piyasalardaki olumsuz algı, artan risk iştahı, düşen küresel likidite ve yüksek finansman maliyetleri karşısında savunmasız olduğunu değerlendiriyoruz.”

Türkiye’de 2021 sonunda yüzde 64,6 olan dolar cinsi mevduat oranı, Döviz Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin devreye girmesiyle Şubat ayında yüzde 42,5’e geriledi.

S&P ayrıca Türk bankalarındaki takibe dönüşüm oranının 2022 sonunda %2,2’den yükseleceğini ve 2023 sonunda %4-5 civarında olacağını öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu