Ekonomi

TCMB’nin faiz kararı sonrası piyasalarda son durum

Bankacılık endeksi yüzde 0,41, holding endeksi yüzde 0,62 yükseldi. Kesintili endekslerin ortasında en çok kazanan yüzde 5,31 ile elektrik olurken, en çok kaybeden yüzde 6,21 ile taş ve toprak oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye indirdi.

Amaç, fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamaktır.

TCMB duyurusunda; “Kurul, afetin etkilerini en aza indirmek ve gerekli dönüşümü desteklemek için uygun finansal koşulların oluşturulmasına öncelik verecektir. Kurul, indirim sonrası bu ölçülü para politikası duruşunun, kriz sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir.” fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korurken deprem.”söylendi.

GSYİH verileri yüzde 2,9’luk beklentilerin altında kaldı

Öte yandan ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık yüzde 2,7 arttı. Söz konusu dönemde aşağı yönlü revize edilen GSYİH verileri ise yüzde 2,9 olan beklentilerin altında kaldı.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının beklenenden daha uzun süre devam edebileceğini, karışık bir seyir izlediğini ve Fed yetkililerinin açıklamalarının yakın zamanda takip edildiğini söyledi.

Analistler ne dedi?

Analistler, yarın iç piyasada veri gündeminin sakin olacağını, Almanya’da büyümenin, Japonya’da enflasyonun, ABD’de kişisel gelir ve harcamaların ve Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinin ön plana çıkacağını belirtti. 4.800 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu