Yaşam

Tüm Evrenin Bilim Kurgu Filmlerinden Fışkırmış Gibi Göründüğü Korkunç Ama Şaşırtıcı 3 Teori!

Evrenin sonunun geleceğini düşünmek ne kadar üzücü ve korkutucu olsa da, beşeri bilimlere göre bir gün bu son olacaktır. Peki tüm kozmosun sonunun geleceği bu senaryolar nasıl oluyor? En olası teorileri sizin için topladık.

Kaynak:https://wonderdome.co.uk/universe-ult…

Dünya dahil büyük ve yalnız evren!

Evrenin 13,8 milyar yıl önce ‘Big Bang’ adı verilen bir büyük patlama ile başladığı varsayılmaktadır. O günden bu yana dünya daha da hızlı genişlemeye devam etti ve bu genişleme bugün de devam ediyor.

Bir gün tüm dünya yok olsa ne olurdu?

Tüm evrenin yok edilmesi, tek bir gezegenin yok edilmesinden çok daha zor olacaktır. Böyle bir felaketin gerçekleşmesi için olası senaryoları listeledik.

1. Büyük Donma

Şu anda bilim insanlarına göre en olası senaryolardan biri olan bu teoriye göre dünya genişlemeye devam edecek ve sonunda galaksiler birbirinden tamamen uzaklaşmış olacak. Böylece evrendeki tüm galaksilerde yeni yıldız oluşumu duracak ve tüm evren zamanla soğuyacak, kararacak ve yavaş yavaş yok olacaktır.

Sonunda geriye sadece soğuk gezegenler, ölü yıldızlar ve kara delikler kalacak.

Böylece dünya ikinci aşama olan Hawking Radyasyonu adı verilen bir sürece girecek ve her şey yavaş yavaş buharlaşacaktır. Dünyanın kendisi dahil!

2. Büyük Yırtık

Bilim adamlarının fikirlerine göre evrenin hızla genişlemesinin nedeni Karanlık Güç’ün varlığıdır. Bunun nasıl çalıştığı tam olarak bilinmese de teoride evren Karanlık Güç sayesinde genişlemeye devam ediyor ve yerçekimi evreni ortada tutuyor. Evrenin genişleme hızı bu şekilde artmaya devam edip kontrolden çıkmaya başlarsa evrendeki tüm galaksilerin, gezegen sistemlerinin, yıldızların ve hatta tüm maddenin parçalanması anlamına gelebilir!

3. Büyük Çatlak

Büyük Çarpışma, insanlığın evrenin sonu hakkındaki en eski teorilerinden biridir ve en son gözlemlere göre, bu o kadar da olası değil. Yine, bu teoriyi atlatmak istemedik.

Büyük Parçalanma ile benzerlik gösteren bu teori, evrenin yeniden Karanlık Güç sayesinde genişlediğini ve yerçekimi ile ortada kaldığını savunur. Aradaki fark, evrendeki Karanlık Güç bir gün sona erdiğinde, kazanan güç yerçekimi olur ve evrenin genişlemesi tersine döner. Bu sayede galaksiler birbirlerine göre gerçek hareket edecekler.

Evren küçülmeye başlayacak ve arka plan radyasyonu artacak ve evrenin sıcaklığı daha da artmaya başlayacak!

Evrenin sıcaklığı yükseldikçe en soğuk yıldızlar bile gerçek anlamda ateş yakmaya başlayacak! Bu sayede evrendeki her şey süper ağır ve sıcak bir bölgede toplanacak ve büyük bir patlama gerçekleşecek! Teoriye göre bu, bildiğimiz kozmosun sonu olacağı için yeni bir kozmosun başlangıcını simgeleyecek.

Ne düşünüyorsun? Bu sonlardan hangisi en ilginç?

Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

haber-ipekyolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu