Sağlık

Tüp mide ameliyatı ile obeziteye son

BURSA (İGFA) – Obezite ile mücadelede en çok kullanılan cerrahi müdahale formüllerinden biri mide küçültme (tüp mide) olarak öne çıkıyor.

Nev Anadolu Genel Cerrahi Anabilim Dalı Op. Dr. Umut Kerimoğlu, tıbbi adı “Laparoskopik Tüp Mide” olan tüp mide ameliyatı hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Dr. Tüp mide ameliyatı ile yüzde 80’i alınan mide ince bir tüp gibi olur. Diğer cerrahi sistemlere göre daha kolay olan tüp mide ameliyatı, midenin besin alma kapasitesini büyük ölçüde azaltır. Mide küçültüldüğü için kişi az miktarda yemek yedikten sonra hızla tokluk hissi yaşar. Az yenildiği için kilo verilir. Açlık hissi de azalır.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi

Ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi veren Dr. Kerimoğlu, “Ameliyattan ameliyata bu durum değişiyor. Ameliyattan sonra iyileşmeyi tamamlama süresi ortalama olarak üç ila altı haftadır. Ayrıca bunun ortalama bir süre olduğunu ve iyileşmenin bazen daha kısa ya da daha uzun sürebileceğini de belirtmek gerekiyor.”

Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Öpücük. Dr. Umut Kerimoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Tüp mide ameliyatı yeme davranışına göre ya da hastanın kendi tercihlerine göre tercih edilebilir. Ancak örnek vermek gerekirse barsak uzunluğu veya geçirilmiş karın ameliyatı nedeniyle gastrik bypass güvenli değilse de tercih edilebilir. Tüp mide ameliyatının aşırı kilolu (VKİ 60’ın üzerinde) kişiler için de uygun olduğunu söyleyebiliriz.

haber-muratli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu