Haber

Çin ABD’den Tayvan’a Silah Satışını Durdurmasını İstedi

PEKİN, 2 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’yi Tayvan’a silah satışını durdurmaya ve askeri teması kesmeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü Tayvan’a yeni silah satışını onayladı. Sözcü Mao, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında bu karara yanıt olarak, ABD’nin Çin’in Tayvan bölgesine yaptığı silah satışının tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD’nin üç ortak deklarasyonundaki kararları, özellikle de 17 Ağustos açıklaması.

Mao, “Bu tür satışlar Çin’in egemenlik ve güvenlik çıkarlarını baltalıyor ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın yanı sıra Çin-ABD ilişkilerine zarar veriyor” dedi ve Çin’in buna kesinlikle karşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Mao, “ABD’yi tek Çin unsuruna ve Çin-ABD arasındaki üç ortak deklarasyona uymaya, Tayvan’a silah satışını ve askeri teması durdurmaya ve Tayvan Boğazı’nda gerilime yol açabilecek yeni faktörler oluşturmaya çağırıyoruz.” dedi. .

Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan sözcü, Demokratik İlerici Parti yetkililerinin “Tayvan’ın bağımsızlığına” yönelik ayrılıkçı faaliyetleri ve ABD’nin Tayvan’ı Çin’i çevrelemek için kullanma girişiminin Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin başlıca nedenleri olduğunu söyledi.

odunpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu