Haber

Maraş’ta 3’üncü deprem olursa yıkılacak bina sayısı belli oldu!

Beş gün önce 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:17 sıralarında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden başta Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa olmak üzere çevre iller de etkilendi.

Daha sonra meydana gelen 100’den fazla ve 6,6’ya varan artçı depremin ardından, saat 13:24’te AFAD verilerine göre 7,6 büyüklüğünde (7,7 olarak revize edildi), Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bugün üçüncü bir deprem olması durumunda yıkılacak bina sayısı açıklandı.

Bakan Kurum: 171 bin 882 binanın 24 bin 924’ü ağır hasarlı!

2 deprem ve yaklaşık 2 bin artçı sarsıntının ardından 22 binden fazla ölü, 80 binden fazla yaralı ve 6 bin 444 binanın yıkıldığı belirlendi. Cumhuriyet tarihinin en yıkıcı ve en yüksek can kaybına neden olan bu felaketine farklı bir bakış açısıyla bakmamızı sağlayacak yeni bir çalışma yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen 10 ilde ayakta kalmayı başaran 171 bin 882 binanın incelendiğini söyledi. Bunlardan 24 bin 921’inin 120 bin 940 farklı kısımda, hemen yıkılmak veya ağır hasar görmek üzere yıkıldığı belirlendi.

Depremrapor: Ölen, yaralanan, kurtarılan, çalışan ve yıkılan bina sayısı [Güncellendi]

Kısaca bu şu anlama geliyor: 6,5 büyüklüğünde üçüncü bir bölgesel deprem olması durumunda yaklaşık 25 bin bina daha yıkılacak. Bu da 6 bin 444 olan mevcut sayının 5 katına çıkabileceğini gösteriyor. Üstelik Prof. Dr. Celal Şengör’ün ifadelerine göre bu şiddette bir depremin önce önümüzdeki 6 ayda, ardından bir yılda meydana gelmesi oldukça olası.

Tabii şu anda depremzedelerin tahliye süreçleri devam ediyor. Bölgede yaşayan halk öncelikle toplanma alanları, çadır kentler, yurtlar ve otellere yerleştirilmektedir. Önümüzdeki yıl içinde enkazın kaldırılarak yeni konutların yapılarak depremzedelere teslim edileceği belirtildi.

Ayrıca ağır hasarlı olduğu tespit edilen bu binalara girişler de yasaklandı. Yani kaçak giriş olmadığı sürece üçüncü bir depremde ölüm beklenmiyor. Ancak dolaylı olarak çevredeki yapılara zarar verebilir, meydana geldiği zamana göre hasar, yaralanma ve ölüme neden olabilir.

Duvarın arkasını gösteren depremde kullanılan teknoloji:

Depremzedelere faydalı olacak siteler:

Deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler:

Deprem için şu ayarları yapın:

Depremde şu şekilde yardımcı olabiliriz:

Bağış yaparken dikkatli olun:

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

kahramankazanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu